FANDOM


Aldmerský spolek
Aldmerd
Aldmerský spolek.png
Aldmerský spolek roku 4E 201
Geografie
Hlavní město: Alinor
Rozloha: cca 1 190 000 km² (4E 201)
Státní útvar
Státní zřízení: Autokracie
Vláda: Thalmor
Obyvatelstvo
Jazyk: Tamrielština
Domácí obyvatelstvo: Altmeři
Ostatní národy: Bosmerové a Khajiiti
Náboženství: Auri-El (oficiální)
Herní údaje
Hry: The Elder Scrolls V: Skyrim, Elder Scrolls: Online

Aldmerský spolek (v originále Aldmeri Dominion) je autokratický státní útvar, který tvoří bývalé císařské provincie Summersetské ostrovy, Valenwood a vazalská království Pelletine a Anequina v Elsweyru. Vládnoucí vrstvou spolku je mocný a nebezpečný Thalmor, který dosahuje svých cílů pomocí intrik, špionáže, vražd a podvodů. Aldmerský spolek je největším rivalem Tamrielské říše o nadvládu nad kontinentem ve čtvrté éře. Mezi oběma mocnostmi došlo ke krvavé válce, známé jako velká válka.

Prvý Aldmerský spolok Editovat

Bol založený v druhej ére cez dobu medzivládia. Vládla mu kráľovná Ayrenn ktorá zdedila trón po jej otcovi kráľovi Hidellithovi. Cieľom prvého spolku bolo zjednotiť Tamriel a posadiť na Rubínový trón vládcu elfskej krvi. Prvý spolok sa rozpadol ešte pred koncom druhej éry.

Druhý Aldmerský spolok Editovat

Bol založený niekedy pred koncom druhej éry. Je pravdepodobné že druhý Aldmerský spolok sa len nejakým spôsobom reformoval od prvého. Historické obdobie je dobývanie Tibera Septima.

Tretí Aldmerský spolok Editovat

Vznikol začiatkom štvrtej éry následkom neschopnosti cisárstva ukončiť Oblivionskú krízu na Summersetských ostrovoch. V roku 4E 27 si spolok podmanil Valenský les. V roku 4E 115 sa k spolku pridali kráľovstvá Anequie a Pellitínie (členské kráľovstvá Elsweyrskej konfederácie) nakoniec v roku 4E 171 sa začala spolkom vyvolaná veľká vojna. Momentálne (4E 201) je spolok najsilnejšou mocnosťou v Tamrieli. Medzi ideológie tohoto spolku patrí rasová nevraživosť (hlavne voči ľudským rasám), náboženská nevraživosť (neuznávanie Talosa) a pocit nadradenosti (pochádzajúci z čias Ayleidského cisárstva).

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.